emekin_hikayesi

1952-1960 yılları arasında helvacının yanında helva, lokum, șeker üretimi yaparak mesleğe bașlayan Șevket Elibol, 1963 - 1969 yılları arasında 1.Levent’in eski pastanelerinden birinde çalıșarak ustalaștı.

Bugün hala hizmet verilen yerde 17 Mayıs 1969‘da Emek Pastanesi’ni kuran Șevket Elibol, “Bir șeyin üretilmesi için harcanan düșünce ve beden gücü, uzun, sabırlı, yorucu ve özenli çalıșma, alın teri” anlamını tașıdığından, EMEK adını vermiștir.

Yönetimi devralan Yönetim Kurulu Başkanı Uğur ELİBOL ve Başkan Yardımcısı Kerim ELİBOL, 17 Mayıs 2001 tarihinde OYAK Şubesini, 24 EYLÜL 2007 tarihinde ise AKATLAR Şubesini açarak şirketin kurumsallaşarak büyüme sürecini sağlamışlardır.

Emek Pastanesi, 4.Levent Merkezindeki üretim tesisleri ve şubesi ile Seyrantepe’ deki OYAK Akatlar şubelerinde, 40’ ı aşkın personeliyle müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Müşteri odaklı yaklaşım, dürüst, güvenilir ve kaliteli hizmet anlayışımız ile kurumsal ve bireysel müşterilerimizle özel bir ilişki kurmak ana düşüncemizdir. 1969 yılında başlayan ve her geçen gün Emek ailesine katılan yeni müşterilerimizle olan birlikteliğimiz, en büyük başarı ve gurur kaynağımız olmaya devam etmektedir.

Sunduğumuz ürünler ve hizmet çeşitliliği ile yaşamın her anında müşterilerimizin yanında olmayı, unutulmaz lezzetlerle o anları güzelleştirmekteyiz. 40’ ı aşkın personelimiz ile 4. Levent Merkez, OYAK ve Akatlar şubelerimizde, Emek ailesinin bireyleri olan, kurumsal ve bireysel müşterilerimize kuruluş günümüzdeki heyecan, duygu, düşünce ve anlayışla, dürüst, güvenilir ve kaliteli hizmet vermeye devam etmekteyiz. Başka bir deyişle; “1969’dan beri tatlıya bağlıyoruz.”